Kategoria: Usuwanie kamienia kotłowego

Aktywne filtry

Lapex 5 L

LAPEX to profesjonalny środek do usuwania kamienia...
LAPEX to profesjonalny środek do usuwania kamienia kotłowego. Produkt ten jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów...
Cena 205,00 zł
Szczegóły produktu
  • Obecnie brak na stanie
Środki do usuwania kamienia kotłowego, usuwanie kamienia kotłowego

Usuwanie kamienia kotłowego

Przyczyny i konsekwencje występowania kamienia kotłowego w instalacjach grzewczych

Kamień kotłowy jest powszechnie spotykany w instalacjach grzewczych, a także w innych urządzeniach służących do/mających styczność z ciepłą wodą. Warto więc wiedzieć, że osad kamienny powstaje w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które są zawarte w wodzie, szczególnie twardej. Do tego rodzaju wytrącenia przyczynia się proces gotowania i podgrzewania wody, a nawet występowania gorącej pary wodnej. Tak więc kamień kotłowy pojawi się we wszystkich urządzeniach, naczyniach oraz zbiornikach, w których gotowana jest nieuzdatniona woda. Stopniowo będzie osadzał się na ich wewnętrznych ściankach i elementach podgrzewających wodę, a samo tempo pojawiania się osadu zależy od stopnia wysycenia wody solami. Warto pamiętać, że o ile obecność osadów w czajnikach, garnkach i bojlerach, a także na grzałkach nie jest niebezpieczna, to już w przypadku instalacji grzewczej przyczynią się one do strat ciepła. Zakamienione elementy, takie jak choćby rury, mają mniejszą sprawność i są częściej narażone na awarię. Sam osad również źle przewodzi ciepło. Pokrycie powierzchni rur i innych elementów kamieniem może skutkować lokalnym niedogrzaniem lub przegrzaniem, zmniejszeniem przekroju rury, zmniejszeniem i niestabilnością przepływu, oscylacją poziomu wody, korozją pod osadami, a także innymi negatywnymi skutkami. Kamień osadzający się przez dłuższy czas może prowadzić do całkowitego zablokowania przepływu wody w rurze i w konsekwencji do wystąpienia różnego rodzaju niebezpiecznych awarii. Szczególnie szkodliwy może być jednorodny osad kamienia wapiennego, którego nawarstwienie o grubości 2 mm może już zwiększyć zużycie paliwa o 1/4.

Szybkie, bezproblemowe oraz skuteczne usuwanie kamienia kotłowego

Mimo tego, że kamień jest kruchy, to trudno jest go usunąć mechanicznie – zabiera to bardzo dużo czasu, wymaga też zatrzymania całego urządzenia. Dlatego też najczęściej wykorzystywaną metodą usuwania kamienia kotłowego ze względu na wysoką skuteczność i stosunkowo szybki czas jej przeprowadzania jest czyszczenie chemiczne, do którego będzie potrzebny odpowiednio dobrany preparat. Ogromną popularnością cieszy się środek LAPEX, stosowany do czyszczenia chemicznego. Nic w tym dziwnego, bowiem jako środek do usuwania kamienia kotłowego wykazuje się szybkim i niezwykle skutecznym działaniem. Oczyści powierzchnie metalowe, emaliowane, porcelanowe, szklane i wykonane z tworzyw sztucznych. Może być również używany do usuwania osadu z powierzchni wewnętrznych piecyków łazienkowych, czajników i wężownic, a także flakonów, muszli klozetowych itp. Bez wątpienia jest to skuteczny i wydajny preparat do usuwania kamienia w wyniku procesu chemicznego, o czym świadczy zaufanie wielu zadowolonych Polaków. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą preparatów do usuwania kamienia kotłowego. W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji – nasi eksperci z chęcią podzielą się swoją wiedzą i pomogą w znalezieniu dla Państwa najlepszego produktu. Zapraszamy do kontaktu.

Usuwanie kamienia kotłowego