Najczęściej Kupowane

Kategoria: Czujniki czadu

Aktywne filtry

Czujniki czadu, detektory czadu - sklep internetowy, ceny, opinie

Czujniki czadu

Czujniki czadu – bezpieczeństwo jest najważniejsze

We wszystkich domach oraz mieszkaniach, w których wykorzystuje się kotły olejowe, tradycyjne kotły węglowe oraz piece lub kominki, powinny zostać zamontowane czujniki czadu i gazu. Są to bowiem miejsca, w których istnieje ryzyko ich niekontrolowanego wydzielania – nawet w przypadku, gdy są to nowe i serwisowane urządzenia wyposażone w szereg dodatkowych zabezpieczeń. Nic nie zastąpi bezpieczeństwa, jakie zagwarantuje całej rodzinie czujnik dymu i czadu. Warto wiedzieć, że w Polsce co roku odnotowywanych jest kilka tysięcy przypadków zatrucia tlenkiem węgla lub też pożarów wywołanych przez jego wydzielanie – stanowi więc realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Zdecydowanie warto więc zainwestować niewielką sumę pieniędzy w detektory, aby móc spać spokojnie.

Rodzaje oraz sposób działania czujników czadu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dym może mieć wiele rodzajów i odmian – różnią się przede wszystkim zapachem, ale także składem chemicznym czy barwą. Większość z nich stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, dlatego od bardzo dawna produkuje się urządzenia, które mają powiadomić o ich obecności w powietrzu we wnętrzach danego domu czy mieszkania. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czujników wyposażonych w sensor elektrochemiczny, które różnią się między sobą zakresem i sposobem działania. Do najpopularniejszych z pewnością należy czujnik dymu jonizacyjny i optyczny – poszczególne modele mają odmienną budowę, dostępne funkcje oraz ceny. Bardzo chętnie wybierany jest również czujnik czadu, ponieważ zatrucie tlenkiem węgla niestety zdarza się często i jest bardzo dotkliwe w skutkach. Oprócz tego w sklepach można znaleźć czujnik czadu (tlenku węgla) i gazu, czadu i dymu oraz opcję łączoną, czyli czujnik gazu, czadu i dymu. Niektóre modele zostały wyposażone w wysokiej jakości wyświetlacze LCD, który na bieżąco pokazuje dokładny pomiar stężenia tych gazów we wnętrzach pomieszczeń. Jeśli tylko pojawi się niebezpieczeństwo, czyli normy dopuszczalnego stężenia objętościowego określonej substancji w powietrzu zostaną przekroczone, czujnik tlenku węgla/dymu/gazu natychmiast uruchomi głośny alarm dźwiękowy. Jest to niezwykle ważne szczególnie w przypadku czadu, który może ulatniać się w wyniku spalania gazu ziemnego, ponieważ jest to substancja bezwonna oraz bezzapachowa. Jedynymi objawami jego wydzielania jest ból głowy, który można zbagatelizować, skojarzyć z inną przyczyną lub też w ogóle nie zauważyć, np. w czasie snu. Od szybkości wykrycia w takiej sytuacji zależy bardzo wiele, także zdrowie i życie mieszkańców oraz bezpieczeństwo posiadłości. Właśnie dlatego działanie czujnika czadu jest nie do przeceniania.

Jak wybrać i gdzie zamontować czujniki?

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę, szukając dla siebie odpowiedniego czujnika, jest to, aby posiadał on niezbędne atesty. Będą one gwarancją nie tylko wysokiej jakości wykonania, ale także prawidłowego i skutecznego działania urządzenia. Warto pamiętać, że detektory nie muszą być najdroższe, żeby rodzina mogła czuć się bezpiecznie we wnętrzach swojego domu – najważniejsze jest to, żeby był prawidłowo zainstalowany i spełniał swoje zadanie. Można również zwrócić uwagę na oznaczenia CNBOP-PIB, które oznaczają, że dany model posiada pozytywną opinię techniczną, potwierdzającą przydatność czujnika w ochronie przeciwpożarowej. Kluczowe jest więc miejsce, w którym zostanie zamontowany detektor. Zdecydowanie najlepiej zrobić to w pomieszczeniu, w którym ze względu na obecność kotła lub piecyka istnieje największe ryzyko wystąpienia niebezpiecznego stężenia substancji, powinno być to także na wysokości głowy. Następnie należy sprawdzić, czy alarm czujnika będzie dobrze słyszalny w każdej części domu. Dobrze również pamiętać o tym, że czujniki nie powinny być umieszczane w miejscach o dużej wilgotności powietrza lub przewiewie, a także w górnej części sufitu. Co ważne, nie powinny być niczym osłonięte. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą czujników. Jesteśmy do Państwa dyspozycji – nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w znalezieniu dla Państwa najlepszego produktu.

Czujniki czadu